Захист авторських прав в Інтернеті: як захистити свій сайт?
Інтернет досить складний простір для використання авторських прав. Чинний закон України «Про авторське право і суміжні права» дещо обмежений в питанні регулювання і захисту прав в Інтернеті. Хоча порушення авторських прав в Мережі досить актуальна проблема. Тому, при створенні сайту важливо подбати про його захист.
Будь-який веб-ресурс — це результат розумової праці людей (дизайнерів, програмістів, контент-менеджерів і т.д.).
На захист не можуть претендувати тільки плагіатори, які крадуть розробки та тексти з інших сайтів. А унікальні сайти належать до об'єктів інтелектуальної власності, які охороняються законодавством з моменту створення. При цьому захисту підлягають не тільки макет та дизайн сайту, але й все контентне наповнення.
Авторство в Інтернеті буває 2 видів:
- Повноцінне авторське право — захищає унікальний дизайн, шаблон, матеріали.
- Авторське право на контент сайту — захищає унікальні тексти, інтерфейс та інші напрацювання.
Як оформити авторське право на сайт та контент?
Для оформлення авторства потрібно:
- Викупити у розробників право на залучення структурних елементів сайту. Наприклад, з дизайнером слід укласти угоду на замовлення або відчуження прав. Договір повинен прописувати всі умови співпраці.
- Якщо деякі елементи структури розроблялися сторонніми особами, слід подбати, щоб вони теж підпадали під авторство.
- Хоча авторські права й виникають автоматично при створенні сайту, все одно потрібно додатково убезпечити себе. Для цього:
- нотаріус повинен оглянути й завірити всі сторінки сайту;
- депонувати тексти перед публікацією;
- зареєструвати БД й скрипти.
Раніше підтвердити авторство текстів можна було за допомогою інструменту «Оригінальні тексти» в Яндекс Вебмайстер, тепер же його відключили. На жаль в Google Search Console немає подібного інструменту.
Щоб захистити дизайн і контент потрібно їх задепонувати. Також це можна зробити з усім, що розміщується на сайті (тексти, картинки, деталі).
Як оформити копірайт на сайті?
Стаття 11, пункт 3 Закону України «Про авторське право і суміжні права» чітко описує формат підпису об'єктів авторського права:
«Особа, яка володіє авторським правом, для сповіщення про свої права може використовувати знак охорони авторського права. Цей знак складається з таких елементів:
- Латинська буква «с» обведена колом: ©
- Ім'я особи, яка має авторське право.
- Рік першої публікації твору.»
Наприклад:
© Webmaestro, 2008
© Іванов І.В., 2015
Всі інші форми запису — неправильні.
Ми не знайшли жодної інформації про те, звідки взялася мода писати діапазон років. Напевно так власники хочуть показати, що сайт постійно оновлюється.
Насправді значок копірайту безпосередньо не рятує від крадіжки контенту, але є непрямим захистом заявляючи користувачам хто автор матеріалу.
Що найбільш часто піддається плагіату?
Найчастіше авторські права в Інтернеті порушуються через копіювання наступних об'єктів:
- Дизайн/шаблон ресурсу.
- Текст.
- Аудіофайли.
- Відеоролики.
- Зображення (фото, картинки, схеми, діаграми і т.д.).
- Скрипти.
- Модулі, модулі.
Які є способи захисту авторських прав на контент сайту?
Контент високої якості завжди буде приваблювати плагіаторів. Для захисту сайту Ви можете використати такі способи:
- Заборонити копіювання (за допомогою спеціального скрипту або плагіну).
- Заблокувати дії при натисканні правої кнопки миші.
- Попросити програмістів зашифрувати інформацію.
- Додати в текстові блоки приховані посилання.
- На унікальних зображеннях і фотографіях поставити водні знаки.
- Заблокувати скриптами можливість копіювання медіафайлів.
- Встановити значок копірайту.
Такі заходи хоч і не повністю захистять Ваш сайт, але хоча б підвищать захист наповнення.
Як боротися з крадіжкою контенту?
Незаконне копіювання контенту приносить багато проблем авторським сайтам. Це погано й з точки зору пошукових систем, й з точки зору користувачів. Першим неважливо хто першоджерело, це ніяк не впливає на позиції в пошуковій видачі. А другі заглянуть на сайти з ТОПу пошукової видачі, отримають потрібну інформацію та завершать пошук. Тому якщо Ви виявили крадіжку контенту терміново необхідно вжити наступні заходи:
- Зв'яжіться з представниками сайту-плагіатора
Насамперед спробуйте вирішити ситуацію мирним шляхом. Зверніться до представника сайту і по-хорошому попросіть видалити крадений контент або, в крайньому разі, вказати джерело статті (з посиланням на Ваш сайт). - Зверніться до провайдера хостингу
Якщо порушник ніяк не відреагує на Ваше звернення, що буває дуже часто — зверніться до компанії, яка надає хостинг для їхнього сайту. Зазвичай це спрацьовує і ресурс видаляють. - Зверніться до суду
Якщо плагіатори продовжують красти контент, останній варіант — подати на них до суду. Це складний і тривалий процес, тому добре подумайте: «Чи варта гра свічок?».
Висновок
На сьогоднішній час непросто підтвердити авторство в Інтернеті й захистити ресурс від незаконного копіювання. Тому радимо вивчити це питання завчасно та подбати про безпеку вже на етапі розробки.
А які способи захисту сайту від копіювання знаєте Ви? Поділіться з нами в коментарях до статті.